Adorable Touch – Sevimli Dokunuş

En Yeni Tarifler ve Kendin Yap Projeleri

Bahçeden Lezzetli İkramlar

/
/

Bu yıl, kendi bahçenizin altın değerinde olduğunu bir kez daha görmüş olacaksınız.

Yazın başlangıcı, havada yaban gülü ve lavanta kokularının dolduğu zamandır, Mürver ve Hanımeli çiçek açar ve parlak renkli ortancalar çitleri sıralar.

Turuncu, kırmızı, pembe ve mavi renklerdeki ışıltılı çiçekler, bahçe ve balkonları çiçek cennetine dönüştürüyor.

Ancak bahçeler ve balkonlar sadece rahatlama vahaları değildir, kendi yetiştirdiğimiz meyveler ve sebzeler sofrada eşsiz ve sağlıklı bir tat deneyimi sağlar.

Bahçenizden Taze Lezzetli Yiyecekler

Havuç, alabaş, fasulye, kabak ve bezelye – bahçe yaz aylarında taze lezzetlerle doludur.

Hasata hazır meyvelerin bolluğu da oldukça fazladır: Haziran ayında çilek, ahududu, kuş üzümü ve bektaşi üzümü çeşitlilik sağlarken, Temmuz ayında kayısı ve nektarin hasadı yapılabilir.

Pek Çok Lezzetli Meyve Aynı Zamanda Vitamin Deposudur

Çilekler: Demir, potasyum ve C vitamini gibi hayati maddeler içerir.

Ahududu: Mesane ve böbrek sorunlarını giderir ve meyvede bulunan biotin güzel bir cilt ve saç sağlar.

Yaban mersini: İçindeki mavi renklendirici maddeler sayesinde kalp ve kan damarları için büyük faydalar içerir ve beyin aktivitesini uyarır.

Genel olarak ifade etmek gerekirse;

Ahudududaki aktif maddeler mesane ve böbrek problemlerine, mide ekşimesine ve sindirim bozukluklarına yardımcı olur.

B ve C vitaminlerine ek olarak, kiraz fitokimyasallarla bağışıklık sistemini güçlendirir.

Çilek, portakaldan daha fazla C vitamini içerir ve yüksek folik asit ve demir içeriği nedeniyle anemiye karşı iyi bir şekilde yardımcı olur.

Frenk üzümü, C vitaminine ek olarak, aynı zamanda çok miktarda lif (pektin) içerir. Temel yağları cilt ve saç için iyidir.

Böğürtlen, diğer dut meyveleri ile karşılaştırıldığında, en fazla karoten böğürtlende bulunur diyebiliriz ve vücudu serbest radikallere karşı korur.

Bahçenizde meyve ve sebze yatağı oluşturmanın avantajları

Meyve ve sebze yatakları, bitkilerin gelişimi açısından faydalı olduğu kadar, yetiştirme işlemlerinizi de bir o kadar kolaylaştırır.

En büyük kolaylığı ise yükseltilmiş yataklarda göreceksiniz. Özellikle sebzeler için uygundurlar ve ayakta rahatça bakılabilirler.

Yükseltilmiş yataklar, çeşitli avantajlar sunar: 80 santimetreden bir metreye kadar rahat bir yükseklikte çalışma olanağı sunar, salyangoz gibi davetsiz misafirlere mani olur, aynı boyutta düz bir yatağa göre iki ila üç kat daha yüksek verim sağlar.

Ayrıca, tek tek tasarlanmış ve yükseltilmiş yataklar gerçekten dikkat çekicidir. İster ahşap, ister plastik, isterse paslanmaz çelik veya metalden yapılmış olsun, her malzemenin kendine özgü bir tarzı vardır ve farklı dayanıklılığa sahiptir.

Daha dayanıklı bir varyant, doğal taştan yapılmış yükseltilmiş bir yataktır. Küçük bir duvar işlevi görebilir ve çiçeklerle bezenebilir.

Hatta mutfağınızda bile yükseltilmiş bir sebze yatağı kullanabilirsiniz, böylece taze hasat edilen ürünlerin tabağınızda yerini alması çok kısa bir sürede gerçekleşmiş olur. 🙂

Bu yükseltilmiş yatakları nasıl yapacağınızı gösteren birçok dökümana İnternet üzerinden ulaşabilirsiniz, sitemizde de bu konuyla ilgili kapsamlı bir içerik çok kısa bir süre sonra yayınlancaktır.

Bu günlük bu kadar, hepinize teşekkür ederim, yeni bir yazıda görüşmek üzere hoşçakalın.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar