Adorable Touch – Sevimli Dokunuş

En Yeni Tarifler ve Kendin Yap Projeleri

En Kolay ve Ucuz Bir Şekilde Mutfak Yenilemesi Nasıl Yapılır?

/
/

Herkese merhaba ben Elif, yeni ve güzel fikirle daha sizlerle birlikteyim.

Eski evlerin çoğunda bulunan bu klasik mutfakları boyayarak yenileyeceğiz ve bambaşka bir görünüme kavuşturacağız.  

O zaman yenileme işleminden önce bir bakalım mutfağımızın eski hali nasılmış?

Mutfak Yenileme Nasıl Yapılır1 Mutfak Yenileme Nasıl Yapılır2 Mutfak Yenileme Nasıl Yapılır3 Mutfak Yenileme Nasıl Yapılır4 Mutfak Yenileme Nasıl Yapılır5 Mutfak Yenileme Nasıl Yapılır6 Mutfak Yenileme Nasıl Yapılır6

Mutfağımızın eski halini gördüğümüze göre o zaman artık yenileme işlemine başlayabiliriz.

Mutfağı yenileme işlemimize öncelikle mutfak dolaplarının kapaklarını boyayarak başlayacağız, ama boyama işleminden önce mutfak dolaplarını iyice temizlememiz gerekiyor, boyanın yüzeye tam olarak tutunabilmesi için kapakların mutlaka yağdan kirden ve tozdan arınmış olması gerekiyor, o yüzden bu adıma çok dikkat etmelisiniz.

Yine boyamaya başlamadan önce dolapların uzun kulplarını söküyoruz ve daha sonra kapakların menteşelerini de söküp çıkartıyorum. Siz eğer isterseniz kapakları sökmeden de boyama işlemini gerçekleştirebilirsiniz ama bence en sağlıklısı kapakları yerinden çıkararak boyamak.

Birazcık daha zahmetli oluyor ama sonuç çok daha güzel oluyor. Tüm bunları yaptıktan sonra artık boyama işlemine geçebiliriz.

Boyama

Mutfak dolaplarımızın kapaklarını Rich Chalket boyası ile boyayacağız, boyayı kullanmadan önce iyice çalkalayın, çünkü bunlar su bazlı boyalar. Eğer iyice çalkalamazsanız boyanız karışmayabilir.

Daha sonra rulomuza sadece bir kez yükleme yapabilecek kadar boyayı boya tavasına döküyoruz ve onu da rulomuza iyice yediriyoruz.

Bu işlem çok önemli çünkü boyanın rulonun her yerine dağılabilmesi gerekiyor, eğer dağılmazsa boyadığımız alanda dalgalanmalar oluşabilir.

Daha sonra ise kapağımı direk sünger rulomla boyamaya başlıyorum. Boyarken bir yandan da bu boyanın özelliklerinden size bahsedeyim, fark ettiyseniz boyama işleminden önce dolap kapağıma kesinlikle bir zımpara işlemi vesaire uygulamadım.

Normalde çoğu boyada boyanın yüzeye tutunabilmesi için biz zımparalama işlemi gerekli olur, ama bu boyada böyle bir şeye ihtiyacımız yok. Boyama işleminde kullandığımız Rich Chalket boyasını mobilya, ahşap, MDF gibi yüzeylerde kullanabilirsiniz.

Bu boyanın gerçekten çok güzel bir dokusu var, özellikle kuruduktan sonra kadifemsi bir görünümü oluyor, ayrıca kapatıcılığı da çok iyi. Zaten boyadığım yüzeylerde de bunu çok net bir şekilde görebilirsiniz.

Sadece size tavsiyem, ilk katı uygularken çok kalın bir katman halinde uygulamayın, biraz daha ince bir katman halinde boyayın. Çünkü bu uyguladığımız ilk kat astar görevini görecek ve boyanın daha iyi tutunabilmesini sağlayacak, bu yüzden ilk katı ince bir şekilde yapmanız çok önemli.

Bunun dışında boyama işleminde çok da zor bir şey yok, sünger rulomun ulaşabildiği yerlerde sünger rulomu kullanıyorum, ulaşamadığı yerlerde ise ipek uçlu bir fırça kullanıyorum ve boyamı dolap kapağına uyguluyorum.

Dolap kapağımızın ön kısmını boyadıktan sonra bir 15 dakika içerisinde boya dokunabilecek kuruluğa erişiyor ve daha sonra ters çevir arka kısmında boyuyoruz.

Ben dolap kapağının hem ön hem arka kısmını boyadım, bu sizin tercihinize kalmış, ama bence iki tarafı da boyamak çok daha temiz bir görüntü sağlıyor ve ilk kattan sonra kapağımız bu şekilde gözüküyor.

Tüm kapakları boyadıktan 6 saat sonra ikinci kata geçebilirsiniz.

Tüm kapakları boyadıktan sonra 6 saat bekledik ve ikinci kata artık geçebiliriz. Burada 6 saat beklememizin sebebi şu, aslında ilk katta da söylediğim gibi, boyayı uyguladıktan bir 15-20 dakika sonra dokunduğunuzda boyanın kuruduğunu, elinize herhangi bir boya bulaşmadığını görüyorsunuz, ama yine de ilk kattan sonra en az bir 6 saat beklemelisiniz.

Boyanın kimyasal kuruma süresi, yani uyguladığımız yüzeye tam olarak tutunabilme süresi en az 6 saat, eğer vaktiniz var ise 8 saatte bekleyebilirsiniz, boya çok daha iyi tutunacaktır yüzeye.

Eğer bu bahsettiğin bekleme sürelerine uymazsanız, boyanız zamanla aşınacaktır, bazı yerlerinden atmalar yapacaktır. O yüzden bu işlemi gerçekleştirecekseniz mutlaka bu söylediğim bekleme sürelerine uyun.

Aslında boyamızın ikinci katını yapmanın da ilk katı yapmaktan hiçbir farkı yok, yine sünger rulomun girdiği yerlerde sünger rulomu kullanıyorum, girmediği yerlerde ise ipek uçlu fırçamı kullanıyorum.

Mesela normal şartlarda benim bu seçtiğim beyaza yakın renk, en az bir 4-5 katta kapanır, ama bu boyanın örtücülüğü çok yüksek olduğu için gördüğünüz gibi İkinci katta hemen kapanıyor.

Eğer uygulayacağınız renk ikinci katta kapanmazsa bu sefer yapmamız gereken şey, yine ikinci katı attıktan sonra bir 6 saat beklemek ve daha sonra üçüncü katı yapmak olacaktır.

Ama dediğim gibi, bu renk bile kolaylıkla İkinci katta kapandı ve 3. kata ihtiyaç duymadı. Dolap kapağımın hem ön kısmını hem de arka kısmının ikinci katını da yaptıktan sonra boyama işlemi bitmiş oluyor ve sıra geliyor vernikleme işlemine.

Vernikleme

Dolap kapağının tüm katlarını attıktan 24 saat sonra vernikleme işlemine geçebiliriz. Yine bu aşamada da 24 saat beklemeniz çok önemli. Çünkü bu süre içerisinde boya iyice taşlaşıyor ve yüzeye tamamen tutunuyor.

Vernik olarak da yine Rich markasının su bazlı mat verniğini kullanacağız. Verniği kullanmadan önce yine iyice çalkalamanız çok önemli, çünkü vernikle su bazlı olduğu için tam olarak karışması gerekiyor.

Verniğimden az bir miktarda boya tavama döküyorum ve daha sonra aynı boya da olduğu gibi verniği sünger ruloma yüklüyorum ve tırtıklı kısmında fazlalığını alıyorum.

Vernikleme işlemine başlamadan önce dolap kapağımı kuru bir bezle iyice temizliyorum, çünkü boyamız kururken üzerine tozlar yapışmış olabilir.

İyice temizledikten sonra artık vernikleme işlemine başlayabiliriz. Aslında vernikleme işleminin de boyadan hiçbir farkı yok, özellikle bu rulomun girmediği kenar kısımlarını yine ipek uçlu fırça ile vernikliyorum, dolabın düz olan kısımlarını ise sünger rulo kullanarak vernikliyorum.

Dikkat ettiyseniz, ben burada verniğimi mat vernik seçtim, çünkü bu Chalket boyalarının kuruduktan sonra kadifemsi bir dokusu olduğu için mat vernik bu Chalket boyalarla çok yakışıyor. Ama siz illa ben çok parlak bir görünüm istiyorum derseniz, parlak vernikte kullanabilirsiniz. Ama size benden bir ipucu, bu ara mobilyalarda mat görünümler bence daha popüler ve çok daha modern duruyor, o yüzden sizde mat verniği tercih edebilirsiniz.

Peki, boyama işlemi yaptıktan sonra neden vernik uyguluyoruz? Çünkü bu şekilde boyamız çok daha korunaklı bir hale geliyor, özellikle darbelere ve suya karşı vernik, dolap kapaklarımızı kuruyacak, o yüzden vernikleme işlemini es geçmeyin.

Yine kapağımın önünü ve arkasını vernikledikten sonra boyama işlemini bitirmiş oluyoruz. Mutfakta bulunan bütün kapaklara tek tek bu işlemleri uyguluyoruz.

Dolapta sabit bulunan kısımları da yine aynı yöntemle boyadım, kapaklar kapansa da görünebilecek şerit kısımlarını da boyadım aynı şekilde.

Verniğimiz kuruduktan sonra sıra geliyor kulpları takmaya. Boyadığımız renkle çok uyumlu olacağını düşündüğüm bu porselen kulpları seçtim ve kulplarımı kapağıma taktım.

Kulpları da taktıktan sonra artık kapaklarımız yerlerine takılmaya hazır hale geliyor. Dolap kapaklarının ikisi cam kapaklıydı, fakat bu görüntü benim çok fazla hoşuma gitmedi ve burası için bir güzel fikir düşündüm.

Bu kapakların çerçeve kısmını yine aynı renkte aynı yöntemle boyadım ama cam kısmını boş bıraktım, çünkü buraya bir aynı monte etmeye karar verdim.

Ayna hem dolabımıza çok daha modern bir görünüm kazandıracak hem de dolabımızın iç kısmı bu şekilde gözükmemiş olacak.

Dolabın cam kısmı ile aynı ölçüde bir ayna kestirdik ve bu kestirdiğimiz aynayı soğuk silikonla buraya yapıştırıyoruz, çok kolay bir işlem aslında. Bir de dedim ki bu kapaklara bir pencere havası verelim, bunu da yine Koçtaş’ta bulabileceğiniz ahşap çıtalarla yapacağız.

Soğuk silikonumdan bir yere birazcık sıkıyorum ve daha sonra parmağının ucuyla nu ince çıtalarıma soğuk silikon sürüyorum. Bunu direkt tabanca ile sürmemeniz önemli çok az bir şekilde sürmelisiniz. Çünkü fazla sürdüğünüzde yapıştırdığımız zaman taşma yapabilir.

Bu ahşap çıtalar zaten çok ince olduğu için falçata ile istediğiniz boyutta kesebilirsiniz. Ayrıca bu çıtaları da yine kapakları boyadığımız renge boyadım, bir uyum olması açısından. Daha sonra bu çubukları bu şekilde dizdim ve hepsini tek tek soğuk silikonla yapıştırdım.

Bu sayede hoş bir pencere görünümü elde etmiş olduk, hem o cam kapakların demode görüntüsünden kurtulmuş olduk hem de mutfak dolabına esprili ve tatlı bir hava katmış olduk.

 

Fayanslar

 

Dolap kapaklarımızı boyadık şimdi sıra fayanslarda. Fayanslar için Koçtaş’ta bulabileceğiniz tezgah arası yapışkanlı folyoları kullanacağız. Bu folyolar gerçekten hem çok pratik hem de kullanıldıkları alanda çok hoş bir görüntü yaratıyorlar.

Sadece uygulamadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası var;

Öncelikle yapışkanlı folyomuzun arkasındaki koruma bandını komple çıkartmıyoruz. Tepe kısmından çok az bir şekilde açıyoruz ve daha sonra yapıştırmak istediğimiz alana bu ufak yerden yapıştırmaya başlıyoruz.

Eğer arkasındaki koruma bandını komple söküp yapıştırmaya çalışırsanız büyük ihtimalle başarısız olursunuz.

Çünkü gerçekten güçlü bir yapışkanı var ve hepsini bu kadar büyük bir alana bir anda yapıştırmanız mümkün değil, çok fazla hava kabarcığı kalırdı o şekilde yapıştırmaya çalışırsanız.

Ufak bir alana yapıştırdıktan sonra arkasındaki koruma bandını yavaş yavaş açarak kuru bir bezle yavaş yavaş yapıştırıyoruz. Hatta siz bir yandan bezle bu şekilde yapıştırmaya çalışırken, karşı taraftan da biri böyle folyoyu gerdirirse çok daha güzel bir sonuç elde edebilirsiniz.

Bu folyolar suya dayanıklı plastik olduğu için sudan vesaire etkilenmiyorlar, ayrıca dilediğiniz gibi deterjanla da temizleyebilirsiniz.

Arkasındaki koruma bandını yavaş yavaş sökerek ve bir yandan yapıştırarak tüm ara fayansa bu yapışkanlı folyomuzu uyguladıktan sonra mutfak yenileme işlemimiz bitmiş oluyor.

Hadi gelin bir bakalım, öncesi ve sonrası hali nasıl gözüküyor.

Mutfak dolaplarının tüm kapakları boyanarak, sadece bir renk değişimi ile nasıl bambaşka bir görünüm elde edilir bunu görmüş olduk.

Boyandıktan sonra mutfağın o eski halinden eser kalmadı! Demode kapaklara da aynı işlemi uygulayarak mutfağa hem biraz esprili hem de sıcak bir hava katmış olduk. Yine tatlı dekoratif ürünlerle de bu havayı pekiştirdik.

Sıradan ve artık eskimiş kulpları değiştirdik ve yerine çok şık porselen kulplar taktık.

Çok sıkıcı duran beyaz ara fayansa yapışkanlı folyo uygulaması yaptık ve çini deseni ile birlikte farklı bir görünüm oluşturduk.

Artık eskimiş ve paslanmış olan mutfak musluğunu da yenisi ve mutfağa çok daha uyumlu olacak bir renk ile değiştirdik.

Sonuçta çok daha modern ve ferah bir mutfak elde etmiş olduk. İşte kırmadan, dökmeden, çok büyük tadilatlara girmeden ve düşük maliyetle mutfağımızı bambaşka bir görünüme kavuşturduk.

Umarım bu yazımızı faydalı bulmuşsunuzdur, eğer beğendiyseniz yorumlarınızı ve paylaşımlarınızı eksik etmeyiniz lütfen.

Bir başka yazı da görüşmek üzere, hepinize sevgiler, kendinize çok iyi bakın görüşürüz…

mutfak yenileme kendin yap

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar