Hit enter after type your search item
Adorable Touch – Sevimli Dokunuş

En Yeni Tarifler ve Kendin Yap Projeleri

Epoksi nedir, epoksi döküm nasıl yapılır? Epoksiye yeni başlayanlar için püf noktaları!

/
/

Epoksi nedir?

Herkese merhaba, bugün sizlere epoksi hakkında dikkat edilmesi gerekenler, epoksi de kullanılacak malzemeler ve kullanım alanlarından bahsedeceğim.

Epoksi iki bileşenli bir ürün ve set olarak satılıyor (reçine ve sertleştirici), bu ürünler kesinlikle ayrı ayrı satılmaz.

Sipariş verdiğinizde set olarak gelir, yani şu şekilde;  A reçine ve B ise sertleştirici.

Ben yıllardır ikiye bir oranında yani sanatsal epoksi kullanıyorum. Ayrıca bire dörtte bir oranında olan epoksiler var, bu tür epoksiler ise daha çok kalın döküm ürünlerde kullanılıyor.

Ben genelde takı ve daha küçük işler yaptığım için bu çalışmalarımda 2 ye 1 oranında epoksi kullanıyorum.

2 ye 1 oranında olan epoksiyi, 60 gram için ise 30 gr sertleştirici olarak karıştırabilirsiniz.

Epoksi döküm nasıl yapılır?

Epoksi hazırlamadan önce eldiven ve maskemizi takmamız gerekiyor. 1 adet eldivenimiz var ve bu şekilde 1 adet maske, bu maskenin daha kapsamlı olanları da piyasada bulunmakta.

İnternete yazarsanız daha kapsamlı olan maskeler karşınıza çıkacaktır. Şöyle bir eldiven kullanıyorum, piyasada satılan ucuz tip eldivenlerden, bu tür eldiven kullanmamın sebebi epoksi eldivene yapıştığı zaman tekrar çıkmıyor ve kullanım sonrası atıyoruz.

Eldivenlerimizi ve maskemizi taktıktan sonra artık epoksinin karışımına geçebiliriz. Ben epoksiyi karıştırırken genelde plastik bardak kullanıyorum. Plastik bardakta daha pratik oluyor, karıştırdıktan sonra atabiliyorsunuz bunu. Karıştırırken dil çubuklarından ya da çöp şişlerden kullanıyorum.

Şimdi epoksiyi hazırlayabiliriz;

Öncelikle reçinemizi koyuyoruz. 30 gr. reçine koydum ve 15 gr. da sertleştirici koyuyorum.

Toplam 45 gram epoksi karışımımız oldu.

Şimdi bunu uygun bir şekilde karıştırıyorum.

Epoksiye yeni başlayanlar için püf noktaları!

Epoksiyi karıştırırken dikkat etmeniz gereken 1 kural var. Yavaş yavaş, aynı yöne doğru ve 5 dakika karıştırıyoruz epoksiyi. Hızlı karıştırdığımız zaman epoksi de baloncuklar oluşuyor. Bunu engellemek için bu şekilde yapıyoruz.

Epoksiyi hazırlarken size bazı bilgiler vermek istiyorum. Kış aylarında reçine oda sıcaklığında, yaz aylarında ise serin bir yerde muhafaza edilmeli. Eğer saklama koşullarından dolayı reçineniz donduysa, sıcak suyun içine reçine şiseni koyarak çözdürebilirsiniz.

Reçine ve sertleştirici oranını kesinlikle hassas terazi ya da mutfak terazisinde ayarlamanız gerekiyor. Bazı takipçilerimin bana yönlendirdiği sorulardan biri de bu. Acaba biz bunu bardak, kaşık ya da enjektör yardımı ile yapabilirmiyiz? Ölçü ayarlayabilir miyiz?

Bu bileşenler kesinlikle bu şekilde ayarlanmaz, tabiki yurtdışında bu şekilde ayarlanabilen epoksiler satılıyor, fakat benim şu anda kullandığım tip epoksiler kesinlikle enjektör, kaşık ya da bardakla ayarlanmaz, muhakkak hassas terazi ile ayarlanması gerekiyor.

Çünkü enjektörü ele alalım, enjektör ile yapılan çalışmalarda hava kabarcığı çok fazla olabiliyor ya da sertleştirici ve reçine oranları eşit olmadığı için yaptığımız çalışmalarda sararma olayı daha hızlı gözüküyor. Ayrıca oranlar eşit olmadığı için kürleşme yani sertleşme tam olamıyor bu sebeple yumuşak da kalabiliyor.

Şimdi hassas terazimi kullanarak oluşturduğumuz karışımı 5 dakika aynı yöne ve yavaş yavaş karıştırdık.

Diyelim ki epoksiyi karıştırdınız ama çok hava kabarcığı oldu, kalıba dökmeden önce biraz da bardakta bekletirseniz hava kabarcıkları yok olacaktır, ya da aşağıda gösterdiğim gibi bir kaba sıcak su ekleyin ve epoksi karışımını plastik bardakla birlikte içine koyun ve bir müddet bekleyin.

Bu şekilde da hava kabarcıklarının daha çabuk yok olduğunu görebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi tamamen hava kabarcıklarından arınmış bir epoksimiz oldu.

Artık kalıba dökebilirsiniz, kalıba döktükten sonra da hava kabarcığı olursa bir çakmak yardımıyla hava kabarcıklarından kurtulabilirsiniz.

Kalıp olarak her türlü sert plastik kullanabilirsiniz, bunlar mesela çikolata kalıpları, ben bunları marketten almıştım ve kalıp olarak kullanıyorum.

Yaprak desenleri var, şimdi 1 tanesinin içine yaprak koyarak size bir uygulama örneği göstereceğim. Kek kalıpları da kullanılabilir. Yumuşak plastiklerde kullanılabilir, epoksi plastik ürünler de dâhil olmak üzere cama, koli bandına, yağlı kâğıda, streç filme ve asetada yapışmaz. Fakat streç film ve bantta, epoksinin geldiği yüzey mat ve buruş buruş kalır, o yüzden pek tercih edilmez.

Şimdi uygulama örneğimize geçebiliriz, ben mesela yaprak desenli bir çalışma yapmak istiyorum şu anda. Bu tür kalıplarda, yani kalın olan kalıplarda ben iki döküm yapmayı tercih ediyorum, çünkü epoksi çabuk tepkimeye giriyor ve çabuk sararma olabiliyor, ama size göstereceğim için bugün tek döküm yapacağım.

Diyelim ki epoksi döktünüz ve epoksinin üzerinde hava baloncukları olduğunu fark ettiniz, bu şekilde bir çakmak yardımıyla üzerinden hafifçe gezdirip baloncukları yok edebilirsiniz. Çok fazla yaklaşırsanız epoksinin yanmasına ve kararmasına sebep olursunuz. O yüzden mümkün olduğunca yukarıdan ve hızlı şekilde gezdirerek işlemi tamamlıyoruz.

Yaprağı ters yüzü yukarı gelecek şekilde yerleştiriyorum. Normalde dediğim gibi kalıbın yarısına kadar döküm yapıp yaprağı yerleştiriyorum ve donduktan sonra ikinci katı döküm yapıyorum fakat bugün sizlerinde görmesi için tek döküm yaptım. Karahindiba tüyü de ekledim tasarımıma.

Sizlerde farklı tasarımlar yapabilirsiniz. Ben doğal olması için bu şekilde yaptım. Siz isterseniz sim ya da renkli pigmentler den de koyabilirsiniz.

Kalıba döktüğümüz ürünün sıfır döküm olmasına çok dikkat ediyoruz. Çünkü epoksi donduğu zaman dibe çökecektir biraz. O yüzden kalıbın üst kısmında küçük bir boşluk oluşacaktır. O boşluğu doldurmak için daha sonra epoksi dökebilirsiniz üzerine. Fakat genelde zımpara yapmayı tercih ediyorlar. Ben zımparayı tercih etmediğim için tamamen kalıbı sıfır dolduruyorum. Şimdi bunun donmasını bekleyeceğiz. Aradan 24 saat geçmesi gerekiyor tam donması için.

Yaprak ya da çiçek yerleştirdiğiniz zaman hava kabarcıkları çıkacaktır, bunu fark ettiğinizde, çakmak yardımıyla bu kabarcıklardan kurtulabilirsiniz.

Bir tanede başka bir kalıp ile uygulama örneği gerçekleştirelim. Ben dışarıda doğadan bunu bir palamut ağacının dibinden bulmuştum. Böyle boş bir palamut kozası, bunu temizledim güzelce ve kalıbıma uygun bir şekle getirdim.

Kalıbıma biraz epoksi döküyorum ve biraz donduktan sonra bu palamut kabuğunu yerleştireceğim.

Sevimli olacağını düşündüğüm gitar kalıbıyla da bir çalışma yapalım. Bu çalışmamda epoksi renk pigmentlerinden kullanacağım, bu numune olarak bana gönderilmişti. Renk pigmentini epoksi ile karıştırıp içine dökeceğim.

Önce bir miktar şeffaf epoksi döküyorum kalıba, sonrasında siyah renk pigmenti karıştırdığım epoksiyi dökeceğim.

Bazı takipçilerim bunu da sormuşlar, epoksi için pigment alamazsak evde olan herhangi bir akrilik boyayla bu işlemi gerçekleştirebilir miyiz diye, arkadaşlar epoksi’nin içinde akrilik boyalar çok fazla dalma göstermiyor. Epoksi ile en uyumlu epoksi pigmentleri ya da cam boyası cam boyası da çok güzel sonuç veriyor. Bu şekilde deneyebilirsiniz. Ama onun dışında akrilik boyaları ben daha önce denedim, aynı sonuca ulaşamadım.Bu şekilde sapını siyah yapmak istiyorum.

Böyle az karışım yapacağımız da dediğim gibi plastik bir kabın içinde ya da silikon kalıpların arkasında karışım yapabilirsiniz. Böylece epoksiniz ziyan olmaz ve az miktarlarla güzel işler ortaya çıkarabilirsiniz.

Diğer kısmına yine şeffaf epoksimi döküyorum. Epoksi için en güzel temizle malzemesi, ıslak mendil ve de sirke. Diyelim ki elinize yapıştı epoksi, bunu sirkeyle ya da ıslak mendille çok rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Islak mendilin kaliteli olmasına da gerek yok. Herhangi bir ıslak mendilde bu işi çok güzel görüyor.

Evet, bu dökümümüzün de donmasını bekliyoruz.

Birde şöyle minik bir ağacı kalıbımız var, isterseniz buna da epoksi döküm yapım, ne dersiniz?

Epoksinin kalıbın içine girmesi için çöp şişle küçük dokunuşlar yapıyorum.

Çakmak yardımıyla hava kabarcıklarından kurtuluyorum.

Bu tasarımımıza biraz da sim koyalım.

Bunu da donması için bir köşeye bırakabiliriz.

Basit bir döküm yapmak için şöyle bir kalıbım daha var. Buna da yeşil boya koyalım.

Benim elim artık alıştığı için ben boyayı kalıbın içinde karıştırıyorum. Siz bunu bir pet bardakta karıştırıp o şekilde de yapabilirsiniz. Renginin ne kadar koyu olmasını istiyorsanız o kadar boya koyun içine. Ben açık renk olmasını istedim.

Yaptığımız çalışmalar donduktan sonra size bitmiş hallerini de göstereceğim.

Toz boyaların yanında birde bu şekilde sulu boyalarımız mevcut. Yine internette bu boyalara ulaşabilirsiniz. Her türlü rengini ve fiyatlarını bulabilirsiniz.

Bir önemli bilgi daha vereyim, epoksi karışımınıza fazla boya koymak epoksinin donmasını geciktirir. Bunu da aklımızdan çıkarmayalım. Ne kadar çok boya koyarsak epoksi o kadar esnek ve yumuşak kalır.

Sizlerden gelen sorulardan 1 tanesi de epoksi sertleştirici, fazla koyarsam çabuk donar mı? Hayır, epoksi ye sertleştirici fazla koymak epoksiyi çabuk dondurmaz aksine daha çok sararmasına sebep olur.

Bir diğer soru ise donan epoksi ısınınca tekrar erir mi? Epoksi asla donduktan sonra erimez, sadece ısıya geldiği zaman hafif izi çıkabilir.

Diğer bir soru ise epoksi karıştırdığımız andan itibaren 5 dakika içerisinde donuyor. Bunun sebebi nedir?

Bunun sebebi karışım kabının çok dar olması ve çabuk tepkimeye girmesinden kaynaklanır. Diğer bir sebebi de markaya bağlıdır.

Takipçilerimden gelen bir başka soru ise; yaptığım çalışmada epoksi az geldi, elimde şuan için fazladan epoksi de mevcut değil, donunca ikinci katı dökebilir miyiz?

Evet, mesela diyelim ki ben büyük bir1 çalışma yaptım, örneğin bir masa ve epoksi döktüm ve az geldi, elimdeki epoksi yetmedi, onu o şekilde bırakabilirim. Üç-dört gün sonra epoksiniz geldiğinde üzerine tekrar ekleme yapabilirsiniz, herhangi bir sorun olmaz bu şekilde.

Artık yaptığımız çalışmalar kalıptan çıkmaya hazır 24 saat oldu ve dondular. Şimdi bunları kalıptan çıkaralım bakalım nasıl olmuşlar?

Uzun kalıplar ve dikdörtgen ince uzun kalıplardan dökümlerimizin çıkması biraz da zor oluyor. Bu zorluğu aşmak için üzerine biraz bebek yağı döküp çıkartabilirsiniz.

Epoksi kalıptan niye mat çıkar diye sormuş bazı takipçilerim, birkaç sebep sıralayabiliriz, eğer kalıbınız parlak yüzeye sahip bir kalıp değilse mat çıkar, kokulu taşlar için kullandığınız bir kalıp kullandıysanız yine epoksiniz mat çıkar, bazen de epoksi markasına bağlı olarak, karışım oranınızdaki hatalardan kaynaklı mat çıkmalar görebilirsiniz.

Mat çıkan epoksi dökümleriniz için zımparalama yaparak üzerine pasta cila uygulaması yaparak parlak bir yüzey elde edebilirsiniz.

Şunuda söyleyeyim, eğer alerjik bir bünyeniz var ise döküm yaparken mutlaka gözlükte kullanınız, bazı arkadaşlarımın gözlerinde alerji sebebiyle şişmeler olmuştu.

Umarım sizlere faydalı bilgiler vermişimdir, bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, hoşçakalın…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar