Hit enter after type your search item
Adorable Touch – Sevimli Dokunuş

En Yeni Tarifler ve Kendin Yap Projeleri

Geleceği Değiştirebilecek 10 Teknolojiyi Sizlerle Paylaşıyoruz

/
/

Geleceği Değiştirebilecek 10 Teknoloji

Bu yazıda, gelecekte dünyada devrim yaratacağına inandığımız 10 teknolojiyi sizlere tanıtmak istiyoruz. Bu yeni teknolojiler sadece insanların günlük yaşamlarını değil, aynı zamanda iletişim biçimlerini de değiştirecek. Örneğin, interneti uzak şehirlerde yaşayanların kullanımına sunulacak, ve tıp nadir görülen genetik hastalıklarla mücadele edebilecek.

1. Mega uydu takımyıldızları.

Mega uydu takımyıldızları

Uydulardan mega takım yıldızları oluşturmanın temel amacı, dünyanın her yerinde uzaktan çalışmayı etkin kılmak, online alışveriş kültürünü çok daha genel kılmak ve böylece yüksek karlar elde etmek, vb. için yüksek hızlı internet erişimi sağlama arzusudur. Şu anda örneğin, Elon Musk’ın Starlink şirketi bu tür uyduların geliştirilmesini ve piyasaya sürülmesi için çok yoğun mesai harcıyorlar.

2. Cebinizdeki yapay zekâ.

Cebinizdeki yapay zekâ

Yapay zekâ teknolojileri, önümüzdeki yıllarda tüm kullanıcılar için daha da erişilebilir hale gelecektir. Akıllı telefonlar, topluma ulaşmadaki en kolay basamak olduğu için AI (yapay zekâ) teknolojileri dünyası için en önemli rehber olmaya devam edecek.

3. Mikrobiyolojide yapay zekâ.

Yapay zekânın sadece eğlence ve oyun sektörü için kullanımı söz konusu değildir.
Yapay zekâya dayalı uygulamaların yardımı ile doktorlar ve biyologlar, nadir hastalıkları tedavi etmek için kullanılabilecek yeni ilaçlar ve antibiyotikler geliştiriyor. AI teknolojisinin tıpta kullanılması sektördeki maliyetleri önemli ölçüde düşürmektedir.

4. Kuantum bilgisayarlar.

Geçtiğimiz sonbaharda Google “kuantum üstünlüğünü” resmen açıkladı. Ancak şirket, teknolojisinin yalnızca hesaplamalar üzerinde kullanılabildiğini, henüz yaygın sorunları çözmek için kuantum makinelerinin kullanımının mümkün olmadığını belirtti. Ancak bu alanda da gelişmeler hızla devam ediyor ve kuantum gerçekliği artık çok uzakta değil.

5. İklim değişikliğini tahmin etmek.

Bilgi işlem gücündeki artış, insanlığın artık iklim değişikliğini ve sonuçlarını daha iyi tahmin edebileceği anlamına geliyor.
Bu teknolojiler daha da gelişecek, buna bağlı olarak zamanla insanlar dünyayı nasıl kurtaracaklarını ve ekolojik durumu nasıl iyileştireceklerini daha iyi anlayacaklar.

6. Yaşlanma karşıtı ilaçlar.

Günümüz tıp dünyası, sadece kanser ve kalp hastalığı gibi yüzyılın en önemli hastalıklarının tedavisi ile ilgilenmiyor. Doktorlar ayrıca yaşlanma karşıtı ilaçlar ve yaşam uzatma teknolojileri üzerinde de çalışıyorlar. Birçoğu insanlar üzerinde başarılı bir şekilde test edildi.

7. Güvenli İnternet.

Geleceğin trendi kuantum ağlarıdır. Çok daha güvenlidirler ve içerdikleri bilgiler daha iyi şifrelenir. Kuantum ağları geleceğin teknolojisi olmaya devam ediyor ve bu alandaki gelişmeler bugün aktif olarak takip ediliyor.

8. Dijital para.

Para birimlerinin sayısallaştırılması (kripto para birimleri de bunun bir parçasıdır) önümüzdeki yıllarda gelişecektir. Çok sayıda insan zaten artık kâğıt para kullanmıyor diyebiliriz. Bankacılık teknolojisi, bu alanda anında işlem yapılmasını sağlayan birçok yenilikler peşinde ve bu alanda daha fazla gizlilik ve güvenliği garanti eder bir hal alıyor.

9. Hiper kişiselleştirilmiş tıp.

Yakın gelecekte artık ilaçlar, her bir hastanın ihtiyaçlarına göre uyarlanacaktır. Bu, her şeyden önce nadir görülen genetik hastalıkların tedavisi için geçerlidir. Hiper kişiselleştirilmiş tıp, ölümcül hastalıklardan muzdarip birçok kişiye umut verecektir.

10. Farklılaştırılmış gizlilik.

Farklılaştırılmış gizlilik, yakında ABD nüfus sayımı sırasında kullanılacaktır. Bu yöntem ile kişiler hakkında çok daha fazla bilgi toplanmasına imkân verilecek olup, bu bilgilere sınırlı erişim tanınacaktır. Örneğin sosyologlar bir kişinin yalnızca temel özelliklerini görebilecek: yaş, cinsiyet vb.

Geleceği Değiştirebilecek 10 Teknolojiyi Sizlerle Paylaşıyoruz (1)

Umarım yazımızı beğenmişsinizdir, paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz, hepinize kucak dolusu sevgiler…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar