Adorable Touch – Sevimli Dokunuş

En Yeni Tarifler ve Kendin Yap Projeleri

Geri Dönüşüm Projesi – Doğal Gaz Boruları için Poşetten Sarmaşık Yapımı

/
/

Merhabalar ben Ayça,

Bugün o çok istediğiniz doğal-gaz borularını gizleyebileceğiniz sarmaşığın yapımı ile karşınızdayım, hazırsanız başlayalım.

Doğal Gaz Borularını Gizlemek İçin Sarmaşık Yapımı

PAZAR POŞETİYLE GAZ BORULARINA SARMAŞIK YAPIMI Geri Dönüşüm 1

Bu projemizde yeşil renkte hışır poşet kullanacağız, bu poşetler bildiğiniz adi poşetlerden olmalı, kaliteli ve kalın yapıya sahip market poşetlerini bu projelerde kullanamıyoruz, sebebi ise bu poşetleri ütüleyerek istediğimiz gibi yapışmasını sağlayamıyoruz.

PAZAR POŞETİYLE GAZ BORULARINA SARMAŞIK YAPIMI Geri Dönüşüm 2

Bazı arkadaşlarımız yeşil renkteki bu poşetlerden bulamadığını belirtmişler, bu durumda sizler için bir çözüm önerim var.

Mavi ve sarı renkli çöp poşetlerini üst üste koyup ütülediğinizde yeşil poşet elde etmiş oluyorsunuz. 🙂

Geri Dönüşüm Projesi – Poşetten Sarmaşık Yapımı için Gerekli Malzemeler:

  • Farklı renklerde pazar poşetleri
  • Sıcak silikon
  • Çiçek yada demir teli
  • Varsa Çiçek Bandı

Pazar Poşetlerinden Sarmaşık Nasıl Yapılır?

Evet, şimdi projemize geçelim,

Yeşil poşetimizin dip kısmını ve üst kısmını kestim, ardından yeşil poşetimi açıyorum ve içine siyah poşetimi yerleştiriyorum, ardından yeşil poşetimin diğer yarısını tekrar siyah poşetin üzerine örtüyorum.

Benim elimdeki yeşil poşetin rengi çok çiğ bir yeşildi, bunu yaprak yapılabilir bir renge kavuşturmak için siyah poşet kullandım. 🙂

Evet, şimdi üzerlerine pişirme kâğıdı sererek ütülemeye başlıyorum.

Burada önemli olan nokta, ütü buharsız ayarında olacak ve ısısını kendiniz ayarlayacaksınız.

Benim ütüm en yüksek ayarında çok güzel ütülüyor ama sizinki belki poşetleri eritebilir, o yüzden küçük bir alanında önce ısı testi yapın, ondan sonra devam edersiniz.

Bakın, poşetleriniz ütüleme işleminden sonra küçülür, acayip acayip şekiller alabilir, gözünüz korkmasın, yani benimki de öyle oluyor ama sonrasında bu şekiller çok doğal bir görünüm veriyor çiçeklerimize.

Bir miktarda sarı renkte hışır poşetim vardı, hani böyle tuttuğunuzda yırtılacak hissi veren poşetlerden yine 🙂

Bu sarı poşetleri de üst yüzeyine dizdim ve ütülemeye başlıyorum, sadece üst yüzeye uygulayacağım ki zaten alt yüzeyi çok fazla görünmeyecek. 🙂

Gördüğünüz gibi, benim çiğ renkli, çirkin yeşilim artık biraz yaprak yeşiline benzedi.

Şimdi çiçekler için sarı poşetimden 2 kat koydum ve ütülüyorum, arkadaşlar tekrar belirteyim, ben hışır poşet kullanıyorum diye illa bundan olacak diye bir kaide yok, çöp poşeti de olur, rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Artık poşet tabakamın kenarlarını temizliyorum, o artıklar atılacak çünkü bir işe yaramazlar.

Bu poşetimi de kare kare keseceğim, büyüklükleri hiç önemli değil, irili ufaklı olsun hepsi aynı boyda fabrikadan çıkmış gibi olduğu zaman güzel olmuyor arkadaşlar.

O yüzden ölçü vermiyorum 3 aşağı 5 yukarı kareye benzer şekillerde kesip hazırlıyorum. 🙂

Artık yavaş yavaş sarmaşık yaprak şekli vermeye başlayacağım, ben kalıp kullanmıyorum, biraz göz kararı olsun istiyorum.

Nasıl kestiğimi göstereceğim, küçüklerde de büyüklerde de iyi takip edin. Eğer makasınıza güvenmiyorsanız, yani el ayarınıza güvenmiyorsanız, ilk önce bir kâğıda çizin ve o çizimi kalıp olarak kullanın.

Çiziminizi poşetin üzerine koyarak kesebilirsiniz, ama azıcık el beceriniz varsa, yavaş yavaş bu şekli tutturursunuz, ben de birkaç kelimeden sonra tutturdum. 😀

Önce ikiye katlıyoruz, arka tarafını yapmadığım için katlarken buna dikkat ederek katlıyorum, ardından spontane bir şekilde keserek ilerliyorum.

Yakından da göstermek istiyorum, arkadaşlar bu arada şunu da belirteyim, yani illa bu şekilde yapmak zorunda değilsiniz, o kadar farklı sarmaşık yaprağı türleri var ki, hani şu kalp şeklinde olanlardan da yapabilirsiniz, hangisi kolayınıza gelirse. Bu biraz böyle orijinal geldi bana, o yüzden bundan çalışmak istedim.

Bu şekilde bir sürü yaprak kesip hazırlayacağız, bu arada farkındaysanız her yaprağın üzerindeki desen farklı farklı oluşuyor, çok hoşuma gidiyor.

Benim çok vaktimi almadı sizin de çok vaktinizi almayacak, oturduğunuz yerde koyun bir tepsinin içine, hem muhabbet edersiniz ya da ne bileyim dizinizi izlersiniz, yani sizi başka işlerinizden alı koymayacak bir uğraş. 🙂

 

Şimdi yaprakları şekillendirmenin 3 farklı versiyonu göstereceğim size;

İlki mum üzerinde şekillendirmek ki en doğal görünüm sağlayan budur. Damar olmasını istediğimiz yerleri katlıyoruz, mum üzerine tutuyoruz, ondan sonra elimizde bastırıyoruz, açtığımızda kalıcı damarlar oluşuyor, işte bu kadar.

İkinci yolu ise, tırnak ütüsü diyebiliriz, katlayıp katlayıp damar olmasını istediğiniz yerlerde böyle tırnaklarımızla geçerek oralarda damar oluşturmak, bu da kalıcıdır fakat diğeri kadar belirgin olmaz.

 

Üçüncü yol ise, benim gibi tembellik yapıp, hiç damar yapmadan da kullanabilirsiniz. 🙂

Arkadaşlar elimde gördüğünüz şey çiçek teli, demir telleri ile de çalışabilirsiniz, ben çiçek tellerini internetten aldım.

Silikon sıkıyorum şimdi, tele de sıkabilirsiniz, yaprağa da sıkabilirsiniz, ama silikon tabancası ucunu yaprağa değdirmeyin.

Değdirdiğiniz zaman deliniyorlar, gerçi onda da sıkıntı yok, onlar da öyle doğal sanki kurt deliği gibi görünüyorlar. 🙂

Çiçek telini ön yüzden yaprağın içine gömüyorum, böyle olduğu zaman çok uzun ömürlü oluyor, kolay kolay bu çiçeklere bir şey olmaz.

Sonuçta bu çiçekleri kirlendiği zaman yıkayacağız ya hani, o yüzden dayanıklı olmaları önemli.

Bütün yaprakları hazırladım tamamladım, şimdi artık yavaş yavaş çiçeklerin yapımına başlıyorum.

Sarı poşetimden, şerit şeklinde, yaklaşık 2,5 santim genişliğinde bir kesim yaptım ve enine olacak şekilde katlayarak küçük kesikler atıyorum.

Aynı işlemi 1 cm genişliğinde, pembe poşetten elde ettiğim şerit için de uyguluyorum.

Şimdi kısa kısa kestiğim çiçek tellerimin ucuna silikon sıkıyorum ve bu pembe olanı güzelce saracağım etrafına. Bunlar çiçeklerin tomurcuk kısımlarını oluşturacaklar, genelde sarmaşıklar çiçekli olmazlar ama ben bunda çiçeklerin çok yakışacağını düşündüm.

Siz isterseniz çiçek çalışmaya bilirsiniz ya da bu çiçekleri tamamen farklı amaçlı çalışabilirsiniz.

Artık çevresine sarıyı sarabilirim, aynen pembeyi sardığım mantıkla, güzelce silikon sıkıyorum ve sarıyorum. Uyarayım, o haliyle bırakmayın sakın, mutlaka telle temas ettiği yere sonradan tekrar silikon sıkkın, yoksa yukarıya doğru sıyrılıp giderler.

 

Gördüğünüz gibi çiçeğimin kenarından azıcık çakmak tuttum, çok fazla değil, şunlara bakar mısınız, hepsi bir araya geldiğinde nasıl güzel görünüyorlar. 🙂

Arkadaşlar sarmaşığımı oluşturmak için çiçek bandı kullanacağım, Google’a çiçek bandı fiyatları diye yazdığınızda bir sürü yerde satıldığını görürsünüz en ucuz kim satıyorsa onu sipariş edebilirsiniz, çünkü hepsi aynı, değişmiyor.

İlk başta ilk çiçeğimin dibinden sararak başlıyorum, eğer çiçek bandınız yoksa poşette sarabilirsiniz, yani illa çiçek bandı olmak zorunda değil.

Yavaş yavaş yaprakları birleştire birleştire gidiyorum, araya çiçekleri de kaynatıyorum, iri yapraklar, ince yapraklar, küçük yapraklar, böyle böyle ekleye ekleye devam ediyorum. 🙂

Aralarına yaklaşık 4-5 santim mesafe bırakıyorum, daha sık da yapabilirsiniz, daha seyrek de yapabilirsiniz, eğer doğalgaz borularına sarmak için yapacaksanız çok sık yapmanıza gerek yok.

Tel bittikçe yeni tel ekleyin, eğer demir teliyle çalışacaksınız istediğiniz boyda baştan kesersiniz, durmadan eklemenize gerek kalmaz.

Gördüğünüz gibi bir tanesini yaptım bitirdim, şimdi yapraklarını açıyorum, çiçeklerini elimle şekillendiriyorum.  Diyelim ki doğalgaz borularına ya da başka herhangi bir yere saracaksınız, bunu açmadan sarın, sardıktan sonra açın, isteğinize göre şekillendirin, o zaman sizin için kolaylık olur. Ama bir yerlere asacaksanız bu şekilde açıp istediğiniz formu verebilirsiniz.

Çalışmasının basitliğine karşın ortaya çıkan sonuç güzel değil mi?

Arkadaşlar böyle 3 tane hazırladım, bir tanesini daha uzun hazırladım, elimdeki bütün yaprakları ve çiçekleri değerlendirmek için.

Şimdi üçünü bir araya getiriyorum, bunu yapmak zorunda değilsiniz, ama hani oldu ki dekoratif amaçlı kullanacaksınız o zaman bunu yaparak daha güzelleştirebilirsiniz.

Artan çiçekler var ya, onları da dip tarafa doğru şimdi ekleyeceğim, saracağım, hem daha güzel olacak hem de artan çiçeklerimiz değerlenmiş olacak.

En alt kısımdaki teli de geriye doğru büküyorum, kimseyi yaralamasın diye. Şimdi son eklediğim çiçekleri de açarak şekil veriyorum.

PAZAR POŞETİYLE GAZ BORULARINA SARMAŞIK YAPIMI Geri Dönüşüm 72 PAZAR POŞETİYLE GAZ BORULARINA SARMAŞIK YAPIMI Geri Dönüşüm 73

Evet, bitti arkadaşlar ve çok sevdim projelerden biri oldu. Bu kadar ucuza bu kadar şık bir sarmaşık elde etmek beni gerçekten çok mutlu etti, umarım beğenmişsinizdir ve umarım faydalı bulmuşsunuzdur.

PAZAR POŞETİYLE GAZ BORULARINA SARMAŞIK YAPIMI Geri Dönüşüm 75 PAZAR POŞETİYLE GAZ BORULARINA SARMAŞIK YAPIMI Geri Dönüşüm 76

Beğendiyseniz yorum yapmayı ve arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın, bir sonraki projemizde görüşmek üzere, sevgiyle kalın…

Pazar Poşetlerinden Muhteşem Görünümlü Sarmaşık Yapımı

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar