Hit enter after type your search item
Adorable Touch – Sevimli Dokunuş

En Yeni Tarifler ve Kendin Yap Projeleri

Gri Tonlarda İç Mimari Tasarım | Duvarlarımızda Hangi Gri Tonunu Kullanmalıyız?

/
/

Sevimli dokunuş adotoc.com sitemize hoş geldiniz, 

Ben mimar Cansu, bugün bir mimari sohbet yazısı ile karşınızdayım, birlikte oturup baş başa güzel bir şekilde sohbet edelim diye düşündüm.

Bugünkü konumuz, bana Instagram’dan ve mail adresime çok fazla soru olarak gelen gri renk tonu ile alakalı olacak.

Birçoğumuz aslında gri renk tonu kullanmak istiyoruz, antrasit gri olsun, pembe ve yeşil antonlu griler olsun, ama neyi, nasıl ve nerede kullanacağımızı tam olarak bilemiyoruz.

Onun içinde bu gri tonları hakkında kendim derlediğim topladığım şeyleri sizlere birazcık anlatmak istedim, örneklerle birlikte göstereceğim, böylece sizin tarzınıza hangisi uyuyorsa o şekilde duvarlarınızı boyayabilirsiniz.

Birinci maddemiz gri tonlarıyla sıcak tonların bir arada kullanılması:

Biliyorsunuz ki gri rengi birçok renk tonuyla fazlaca yakışıyor, benimde gri ile çok fazla yakıştırdığım renkler var, bunlar daha sıcak tonlar olan, turuncular, kırmızılar, kiremitler, sarılar, antresit gri le sarı zaten çok fazla yakışan renkler.

 Gri renk ile bu tarz renk tonlarını entegre ettiğimizde, aslında daha eklektik, daha canlı bir ortam oluşturabilirsiniz.

Eğer hareketli bir kişiliğiniz var ise, durağanlıktan sıkıldıysanız, bu tarz renk tonlarıyla gri renkleri bir birine bağlamak evinize daha canlı, daha hareketli bir hava katacaktır.

Birde şöyle bir şey var, mesela artık yapı marketlerde gri renk tonunu başka renklerle karıştırıp farklı renkler elde edebiliyorsunuz, bunun içinde mesela gri ile sarı rengini karıştırıp daha sarı alt tonu bir gri elde edebiliyorsunuz.

Bu durum evinizin mobilyasına, tekstil ürünlerine ya da eviniz genişliğine, ışık alma durumuna göre evinizi daha farklı gösterebiliyor.

İkinci maddemizde dokulu gri tonları:

Bunu evinizde en çok tv ünitelerinin olduğu bölge, ya da yatak odanızda yatak başlığının arkasında, yani belirgin olmasını istediğiniz yerlerde kullanabilirsiniz.

Bu dokulu gri tonu nedir diye soracak olursanız, aşağıda resimde görüyor olacaksınız, daha böyle kırçıllı gri, antresit ile açık grinin bir birine karışması ile oluşan bir gri tonu gibi düşünün.

Aslında bu tarz dokulu gri tonlarını daha çok klasik mimaride de kullanabilirsiniz, klasik mimari bildiğiniz gibi, altın detayları ve altın varaklar gibi detaylarla oluşuyor, bu detaylar dokulu tonları çok iyi kaldırabilir ve evinize mükemmel bir hava katar. Modern bir eviniz varsa dokulu tonları pek tavsiye etmiyorum.

Üçüncü maddemizde farklı gri tonların bir arada kullanılması:

Buna şu şekilde örnek verebiliriz, antresit gri, açık gri ve farklı bir alt tonda griyi aynı duvarda kullanabiliriz.

Antresit gri olan bölgeyi daha nitelendirmek istediğimiz yerde kullanabiliriz, ya da çerçeve astığımız yerde veya kolonda farklı gri tonlarını bir arada kombin ederek daha çarpıcı ve modern bir hava elde edebiliriz.

Dördüncü maddemizde beyaz ve griyi bir arada kullanmak:

Aslında koyu gri tonlar çok fazla kullanıldığında biraz boğucu bir hava oluşabiliyor, bu durumda beyaz renk kurtarıcı olarak yetişiyor.

Beyaz ve gri uyumunda aşağıdaki resimdeki gibi renk kombinasyonları kullanılabiliyor.

 

Örnek olarak kapıların doğrama detaylarını beyaz renk olarak kullanabilirsiniz, ayrıca sadece beyaz mobilya gri duvarlar ya da, gri duvarlar beyaz mobilya şeklinde değil de, duvarlınızın farklı alanlarını gri ve beyaz tonlarıyla renklendirebilirsiniz.

Beşinci maddemiz Vizon Gri, benimde çok sevdiğim bir renk tonu:

Son yılların en trend olan renkleri arasında gelen vizon gri, kahverengi ve gri arasında bir yere konumlandırabiliriz. Çağdaş dekorasyona biraz daha uyum sağlayabilecek bir renk tonu diyebiliriz.

Aslında en çok merak edilen gri tonlarından biri de gölgeli ve dinlendirici gri tonları,  Bu şekilde gölgeli gri tonlarında, ledlerle, ışık oyunlarıyla tonlanmasını açarak daha böyle loş bir ortam yaratarak kullanabilirsiniz. Daha soft gri tonları olduğu için evinizde daha böyle yumuşak bir hava katacaktır.

Bir diğer maddemizde Parlak Gri Tonları:

Gri renk dediğimizde nedense akla hep böyle mat griler geliyor, ama parlak gri tonlarda grinin oldukça güzel tonları arasında.

Parlak gri tonlarının en sevdiğim kullanım yerleri, perdeler, kırlentler gibi tekstil objeleri üzerinde kullanılması. Bu şekilde parlak gri tonları evinizde daha şık ve modern bir doku oluşturacaktır.

Bir diğer gri tonumuzda, gümüş rengi gri ışıltısı:

gri ve parlament mavi 2Evinizde çok daha fazla gösteriş seviyorsanız, hem modern olayım hem de gösterişimde olsun istiyorsanız, gümüş rengi griyi çok fazla tercih edebilirsiniz. Gümüş rengi ile benim en çok yakıştırdığım renkler ise parlament mavisi ve yosun yeşili tonlarıdır.gri ve parlament mavi 1

2020 Yılının En Fazla Kullanılan Objeleri Arasında Gri Fayanslar Var

2020 yılında da en fazla kullanılan objeler arasında banyolardaki gri fayanslar var, gri renk seramikler banyoları çağdaş bir görünüme sokuyor. Benim de en çok sevdiğim banyo dekorasyonları arasında gri granitlerin olduğu dekorasyonlar mevcut.

Gerçekten de banyonuzu çok çağdaş ve modern bir görünüme kavuşturmak istiyorsanız, kaliteli gri renk granitler kullanarak bunu başarabilirsiniz.

Son olarak grinin kullanıldığı gri tuğlaları da belirtmek istedim:

Yine evinizdeki şöminede veya nitelendirmek istediğiniz duvarda ya da TV ünitesi arkasında gri tuğlalar kullanırsanız mükemmel bir görüntüye sahip olabilirsiniz.

Umarım bu sohbet havasındaki yazımı beğenmişsinizdir, beğendiyseniz yorum yapıp paylaşmayı unutmayın lütfen, hepinize sevgiler…

Duvarlarımızda Hangi Gri Tonunu Kullanmalıyız 3

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar