Hit enter after type your search item
Adorable Touch – Sevimli Dokunuş

En Yeni Tarifler ve Kendin Yap Projeleri

Kavanozda Taş Gibi Kıvamlı Yoğurt Nasıl Mayalanır? | Mükemmel ve Kıvamında Yoğurt Yapımı

/
/

Merhabalar, Adotoc.com ( Sevimli Dokunuş) web sitemize hoş geldiniz, ben Elif.

Bugün sizlerle kavanozda taş gibi kıvamlı yoğurt nasıl mayalanır, bunu paylaşacağım.

KAVANOZDA taş gibi Yoğurt Nasıl Mayalanır- Tam Kıvamında Yoğurt Yapımı - Ev Lezzetleri 0-1 screenshot

Mükemmel ve Kıvamında Yoğurt Yapımı

Şimdi öncelikle sütümü bir süzgeçten süzerek tencereye alıyorum ki içinde olabilir, ufak hayvansal kıl, taş, toprak gibi materyaller olursa onlar ayrılsın diye daha temiz bir şekilde sütümüzü ayarlayalım diye ve aynı zamanda bu sütü normal markette satılan çiğ inek sütlerinden aldım. 

Herkesin bulabileceği marketlerde satılan bu 3 kiloluk normal çiğ inek sütlerinden alıp onunla mayalıyorum ve bununla da gerçekten güzel sonuç aldım. 

Şimdi sütümü tencereyle ocağa götürdüm, kaynayana kadar bekledim ve kaynadıktan sonra altını kısarak, ara ara havalandırma işlemi yaparak, içindeki suyun buharlaşması için tamamen, 10 dakika kadar kaynattım.

İçindeki suyu ne kadar güzel buharlaştırır ve sütünüzü yoğunlaştırırsanız, o zaman yoğurdunuz o kadar daha güzel, daha böyle katı kıvamlı olarak taş gibi olacaktır. 

Şimdi sütümün kaynatma işlemi bittikten sonra mayalamak için yapmış olduğum tezgâhıma getirdim, sofra bezi serdim ve burada ara havalandırarak (kepçeyle içinden karıştırarak yukardan döküyorum)  güzelce soğumaya bırakıyorum. 

Bu arada 1 yemek kaşığı tepeleme dolu mayamı da bir kâse ile kenara aldım. 

Güzelce çırptım, oda sıcaklığına gelmesi için bekletiyorum. 

Sütünüzü böyle arada havalandırarak soğutursanız, hem daha çabuk soğutma işlemi yaparsanız, fazla kaymaklanmasını engellersiniz ve artı eşit bir şekilde her yeri aynı anda soğur. 

Benim soğuma işlemi tamamlanmak üzereyken üzerinde oluşan kaymakları bir kenara aldım, bunları sabah kahvaltısında tüketiyor. Benim çocuklarım, yoğurdun üstüne sevmiyorlar. Eğer seviyorsanız kaymağıyla birlikte de mayalayabilirsiniz. 

 

Bence Bunu da Seveceksiniz  Buz Gibi Ferahlatıcı Starbucks Cool Lime Tarifi

Ben yıllardır annemden gördüğüm gibi bu şekilde klasik usulde mayalıyorum, parmakla kontrol ediyorum ve gerçekten hiçte sekmez, çok da güzel tutar. Eğer yapamıyorsanız bir mutfak termometresi edinin.

Yapabiliyorsanız eğer, bu şekilde serçe parmağınızı sütün içine daldırın, sekize kadar sayın, 8 saniye sıcaklığa eliniz dayanıyor ve 8 saniyeden sonra süt elinizi yakmaya başlıyorsa, süt uygun sıcaklığa gelmiş demektir. 

Şimdi sütümden minik bir miktar, böyle yarım kepçe kadar mayamın içine aldım. 

Tamamen iyice ılıması için mayamın, çırparak tamamen pürüzsüz hale getirdim ve onu süt tenceremin içine ilave ediyorum. Dibindeki bütün yoğurtları, her şeyi sütle yıkayarak tamamen kasemi tertemiz hale gelene kadar sıyırdım ve daha sonra kavanozlara boşaltacağımız için, iyice karıştırdım ki maya sütün içine eşit bir şekilde dağılsın. 

Bu arada termometre kullanmak istiyorsanız, mutfak termometresinde sıcaklık 42 ile 45 derece arasında olması gerekir. 

Evinizin sıcaklığına göre bu ayarı tutulabilirsiniz, yani eviniz çok soğuksa 45 derece yakın, ama eviniz sıcaksa 42 dereceye yakın mayalama yapabilirsiniz.

Şimdi mayamı iyice karıştırdıktan sonra hiç vakit kaybetmeden sütümü kavanozlara bölüyorum. 

Bence Bunu da Seveceksiniz  Pratik ve Mükemmel Lezzet Arayanlara | 10 Dakikada Tavada Pizza Tarifi

Bakın 3 kilogram süt kaynatmıştık, ama buharlaşma sayesinde fazla suyu gittiği için iki buçuk kiloya düştü ve 2 buçuk kiloluk kavanozum tam aldı. 

Üzerine temiz bir mutfak örtüsü örtüyorum ki bütün oluşacak olan nemi çeksin, su olup, buhar olup yoğurdun içine damlamasın diye.

Üzerinde kapaklarını sadece böyle tutturdum, yani çevirip sıkıştırmadım, sadece kapattım ve alttaki sofra bezini de üzerine kapatıp ekstra bir kat daha ince bir örtü örttüm. 

Eğer eviniz daha soğuksa, bir kat daha fazladan bir şeyler örtebilirsiniz, çok soğuk bir ortamdaysanız, hatta battaniye dahi öretebilirsiniz. 

Şimdi bu şekilde yoğurdumu 4 buçuk saat kadar mayalanmaya bırakıyorum. Evinizin sıcaklığına göre bu süre 5 veya 5 buçuk saat kadar bulabilir. 

Benim evimde 4 buçuk saatte gayet güzel bir şekilde tutuyor, evim sıcak çünkü. 

Kavanozların ağzını şimdi sizle birlikte açıyorum, bakın görüyorsunuz, bez üzerine nemden dolayı oturmuş, kalıp şeklinde yapışmış ama yoğurdumuzun içine en ufak bir su damlaması olmamış. 

Gayet güzel tutmuş kontrolünü yaptım. 

Şimdi bu şekilde ağzı açık olarak oda sıcaklığına gelmesini bekliyorum. 

Ortalama 45 dakika kadar böyle tezgâhın üstünde hiç oynatmadan yerinden oda sıcaklığına getirdim. 

Kontrol ettim tamamen oda sıcaklığına geldikten sonra yine ağzı açık olarak buzdolabına götürüyorum. 

Ağzı açık olarak buzdolabında soğutursanız, sıcaklığın etkisiyle kapakta oluşan buharlar tekrar yoğurdunuza damlamayacaktır. 

Böylece yoğurdunuz sulanmayacaktır ve artı yoğurdunuzu sıcak sıcak bir anda kapatıp dolaba götürürseniz, ekşime yapacaktır, yoğurdun lezzeti bozulacaktır. 

O nedenle önce ağız açık olarak soğutun, 1-2 saat kadar, daha sonra kapağını kapatın, bir gün kadar benim gibi dinlendirin ve servise hazır hale gelsin.

 Şimdi görsel olarak şov amaçlı bir tanesini ters çevireyim dedim, yine korkumdan ne olur ne olmaz diye de altında bir çay tabağı tuttum.

KAVANOZDA taş gibi Yoğurt Nasıl Mayalanır- Tam Kıvamında Yoğurt Yapımı - Ev Lezzetleri 6-14 screenshot

 Ama çok güzel bir şekilde ters döndü, hiçbir şekilde tek bir tanesi bile kavanozdan dökülmedi. 

KAVANOZDA taş gibi Yoğurt Nasıl Mayalanır- Tam Kıvamında Yoğurt Yapımı - Ev Lezzetleri 6-8 screenshot

Umarım beğenmişsinizdir, yorum yapmayı ve paylaşmayı unutmayın lütfen.

KAVANOZDA taş gibi Yoğurt Nasıl Mayalanır- Tam Kıvamında Yoğurt Yapımı - Ev Lezzetleri 0-8 screenshot

Yeni tariflerde görüşmek üzere hoşça kalın, sevgiler diliyorum.

Kavanozda Taş Gibi Kıvamlı Yoğurt Nasıl Mayalanır

Bence Bunu da Seveceksiniz  Minik Minik Lezzetli Unsuz, Yağsız, Sürpriz Kurabiyeler

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar